Naprawa zawieszenia

Jaką rolę odgrywa zawieszenie?

Zadaniem zawieszenia jest prowadzenie kół jezdnych, tłumienie drgań pochodzących od nierówności drogi oraz zapewnienie jak najlepszej przyczepności samochodu do nawierzchni. W zawieszeniu znajduje się wiele elementów, które w trakcie eksploatacji ulegają zużyciu. Zlecaj regularnie kontrolę podwozia Twojego samochodu, żeby uniknąć awarii.

Jakie są najczęstsze usterki? Jak wygląda ich naprawa?

W trakcie kontroli zawieszenia zwróć szczególną uwagę na takie elementy, jak: sworznie zwrotnic, tuleje metalowo-gumowe, sprężyny, amortyzatory, łożyska, poduszki i łączniki drążka stabilizatora. Wszystkie nadmiernie zużyte części należy jak najszybciej wymienić.

Z uwagi na zbliżoną żywotność części zawieszenia zaleca się wymieniać je parami. W przypadku amortyzatorów jest to obowiązkowe, ponieważ różnica w ich sprawności może być przyczyną nieprawidłowego zachowania samochodu na drodze.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Każda naprawa zawieszenia powinna zakończyć się sprawdzeniem i ewentualną regulacją geometrii. Pamiętaj, aby zlecić tę usługę profesjonalnemu warsztatowi. Rozregulowana geometria zawieszenia spowoduje nadmierne zużycie opon i znacząco pogorszy prowadzenie samochodu.

zawieszenie2